Uczniowie z Racławówki na meczu ekstraklasy w Krakowie

21 marca w pierwszy dzień wiosny grupa 42 uczniów z Zespołu Szkół w Racławówce uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Krakowa. Celem wyjazdu było zapoznanie z najważniejszymi miejscami i zabytkami Krakowa, poznanie bogatej historii tego miasta oraz propagowanie

wśród młodzieży piłki nożnej na najwyższym poziomie rozgrywkowym poprzez obserwację meczu pod kątem taktycznej analizy gry zespołów i poszczególnych zawodników.

Zwiedzanie Krakowa uczniowie rozpoczęli od wizyty na Wzgórzu Wawelskim. Ta wapienna skała od zawsze była traktowana jako "serce Polski", ze względu na stojące na niej budowle: Zamek Królewski i Królewski Kościół Katedralny - miejsce koronacji i pochówków królewskich. Po zwiedzeniu grobów monarszych oraz Sarkofagu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii,młodzież udała się na Rynek Krakowski aby tam, stojąc u podnóża najważniejszej świątyni miasta czyli Kościoła Mariackiego, usłyszeć od przewodnika historię z dawnego Krakowa. Następnie podążając ulicą Floriańską,dotarli do pozostałości dawnych murów średniowiecznego Krakowa z ich najważniejszymi elementami, a więc Bramą Floriańską i Barbakanem.

Po tej niezwykle interesującej żywej lekcji historii uczniowie udali się na piękny, kameralny stadion Wisły, gdzie późnym wieczorem przy sztucznym oświetleniu i wspaniałej kibicowskiej atmosferze, mieli możliwość oglądnąć mecz ekstraklasy piłki nożnej Wisła Kraków - Zawiszy Bydgoszcz.

Widowisko piłkarskie przyniosło wiele emocji, dużo sytuacji podbramkowych i zakończyło się wynikiem 0-1 dla drużyny gości, a uczniowie zobaczyli na murawie takie znane piłkarskie i trenerskie nazwiska jak: Brożek, Dudka, Smuda czy Tarasiewicz. Oprócz oglądania samego widowiska, jakie stworzyli piłkarze obu drużyn,młodzież szkolna z Zespołu Szkół w Racławówce miała okazję zobaczyć i podziwiać stadion, który był rezerwowym obiektem podczas EURO 2012. Dla większości młodych kibiców był to pierwszy udział w meczu tej klasy rozgrywek.

W wycieczce zorganizowanej przez nauczycieli z Zespołu Szkół w Racławówce - Łukasza Bubicza i Renatę Salamon oraz Tomasza Siorka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Niechobrzu, udział wzięli w większości uczniowie z klas sportowych Gimnazjum w Racławówce.

           

Film promujący Zespół Szkół w Racławówce