Szkolny Klub Kibica z Racławówki na wycieczce sportowej w Warszawie

W środę 29 kwietnia grupa czterdziestu pięciu uczniów ze Szkolnego Klubu Kibica z Zespołu Szkół w Racławówce oraz ze Szkoły Podstawowej z Woli Zgłobieńskiej uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Warszawy. Wyprawa do stolicy miała charakter sportowy,

a jej celem było propagowanie wśród młodzieży zainteresowań różnymi dyscyplinami sportowymi, w szczególności piłką nożną na najwższym poziomie rozgrywkowym, poznanie bogatej historii miasta Warszawy oraz zapoznanie się z dziejami sportu od antycznej Grecji poprzez narodziny nowożytnych Igrzysk Olimpijskich i początkami sportu w Polsce na przełomie wieków XiX i XX aż do współczesności.

Pierwszym planowym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Olimpijskiego - Muzeum Sportu i Turystyki, które powstało w 1952 roku. Jest to jedno z najstarszych muzeów tego typu w Europie,  a jego zbiory sięgają liczby ponad 45 tysięcy eksponatów sportowych m.in.: medale, puchary, odznaki sportowe i turystyczne, monety, sztandary, flagi oraz stroje i sprzęt sportowy. Największą uwagę uczniów przykuła przepiękna ściana chwały, na której znajdowały się oryginalne olimpijskie medale zdobyte przez naszych reprezentantów oraz zabytkowy kajak, w którym pływał na wakacyjnych spływach Karol Wojtyła, późniejszy Papież - Jan Paweł II. Po tej niezwykle interesującej "żywej" lekcji historii sportu uczniowie udali się na Stare Miasto, gdzie mieli możliwość podziwiać Zamek Królewski i Stary Rynek z Pomnikiem Syrenki Warszawskiej. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Obiekt wywarł na dzieciach i młodzieży niezwykłe wrażenie. Każdy miał szansę poczuć się jak prawdziwy zawodnik, gdyż trasa zwiedzania prowadziła przez szatnie piłkarskie, pomieszczenia odnowy biologicznej, ławki zawodników, płytę stadionu, kończąc na lożach VIP i stanowiskach dziennikarskich. Na koniec, na szkolnych młodych kibiców czekała największa atrakcja - mecz ekstraklasy piłkarskiej pomiędzy Legią Warszawa i Pogonią Szczecin. Ten spektakl piłkarski przyniósł wiele emocji, dużo sytuacji podbramkowych i zakończył się zwycięstwem drużyny gospodarzy 2-1. Oprócz oglądania samego widowiska, jakie stworzyli piłkarze obu drużyn, młodzież szkolna z Zespołu Szkół w Racławówce i Szkoły Podstawowej z Woli Zgłobieńskiej miała okazję zobaczyć i podziwiać jeden z najpiękniejszych stadionów w Europie, na którym zawsze panuje świetna atmosfera i fantastyczny doping kibiców.
Była to już kolejna wyprawa tego typu zorganizowana przez Szkolny Klub Kibica. Poprzednio młodzież z Racławówki uczestniczyła w piłkarskich widowiskach: w Krakowie na meczu Wisła - Zawisza Bydgoszcz, w Chorzowie na meczu Ruch - Śląsk Wrocław oraz w Krośnie na Eliminacjach Mistrzostw Europy w halowej piłce nożnej.
Łukasz Bubicz

           

Film promujący Zespół Szkół w Racławówce